تبلیغات
پول و ارز - خصوصیات پول

.

.


مدیر وبلاگ: زیور هلاکویی

نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

RSS
خصوصیات پول
موضوع : نویسنده زیور هلاکویی تاریخ ارسال شنبه 10 اردیبهشت 1390 در ساعت 01:23 ق.ظ

خصوصیات پول

آنچه پول خوانده می شود ، باید سه مشخصه عمده داشته باشد :
 
وسیله مبادله : پول به عنوان وسیله مبادله عمل می کند . ما می توانیم با پول کالا و خدمت خریداری کنیم . اگر کالا و خدمتی را بفروشیم در مقابل آن پول دریافت می کنیم . درباره این وظیفه هیچگاه به فکر ننشسته ایم ، این وظیفه یا خدمتی که پول ارائه می دهد نقش بزرگی در افزایش کارایی اقتصادی دارد .

مبادله بدون پول یعنی معاوضه یا تهاتر کالا با کالا . برخی از این مبادلات تهاتری هنوز هم در اقتصاد های پول وجود دارند . اما تهاتر به عنوان وسیله اصلی مبادله غالبا غیر کارآ می باشد . مسئله این است که انجام معامله تهاتری به سازگاری خواست های دو نفر نیاز دارد . اگر آقای الف علاقمند به خرید کفش و فروش جواهرات باشد و آقای ب علاقمند به فروش کفش و خرید رایانه ، این دو نمی توانند کالایشان را با هم مبادله کنند . باید فرد سومی را بیابند که خواست مبادله اش با این دو سازگار باشد . یعنی علاقمند به فروش رایانه و خرید جواهرات باشد .

در یک اقتصاد پولی آقای الف کفش را از آقای ب در مقابل پرداخت پول خریداری می کند . آقای ب نیز با پولی که به دست آورده می تواند رایانه مورد نظر خود را از هر که علاقمند به فروش رایانه است خریداری کند . آقای الف تنها باید فردی را بیابد که علاقمند به خرید جواهرات می باشد .

وسیله ذخیره ارزش : پول نقش وسیله ذخیره ثروت را نیز بازی می کند ، افراد می توانند مقداری از درآمد خود را جهت خرید کالا و خدمات در آینده پس انداز کنند . پول یکی از دارایی های مالی است . سایر ابزار ذخیره ارزش ( اوراق قرضه دولتی یا خصوصی ) پول نیستند زیرا سایر وظایف یا نقش های پول را انجام نمی دهند . از آنها نمی توان به عنوان وسیله مبادله یا واحد حساب استفاده کرد .

 
واحد حساب : قیمت ها بر حسب پول سنجیده می شوند علاوه بر این بدهی ها نیز بر حسب پول سنجیده می شوند . پول به عنوان واحد سنجش نقش مهمی را در اقتصاد بازی می کند .

مدلی برای مکانیسم خلق پول

در اینجا به مفهوم ضریب فزاینده می پردازیم ، وقتی بانک مرکزی با افزایش پایه پولی ( انتشار اسکناس ) مثلاً 1ریال منتشر می کند این پول در دست مردم قرار می گیرد بخشی از اسکناس به‌ صورت سپرده نزد بانک ‌های ‌تجاری نگهداری می شود ، سپس بانک ‌ها بخشی از این سپرده را به‌ صورت ذخایر قانونی و اضافی نزد بانک مرکزی نگهداری می کنند و بخشی دیگر را با اعطای وام به وام‌ گیرندگان به ‌صورت سپرده‌ های‌ دیداری اعطاء می ‌شود این روند همین ‌طور ادامه پیدا می ‌کند و در واقع پول اعتباری به‌ وجود می‌ آید . و فرآیند تکاثری خلق پول توسط بانک‌ های تجاری نیز همین موضوع است . در زیر به بیان ریاضی این موضوع می ‌پردازیم :     

         CU=cd.DD    

این رابطه بیان ‌کننده آن ‌است که کل اسکناس و مسکوکات نگهداری شده توسط مردم برابراست با نسبت اسکناس به سپرده ( cd ) ضربدر كل سپرده‌ های دیداری :   

       RR= rr. DD  

این رابطه نیز نشان دهنده ‌آن ‌است که کل ذخایر قانونی بانک ‌ها نزد بانک مرکزی RR ، برابر با نرخ ذخیره قانونی ضربدر کل سپرده ‌های دیداری نزد بانک ‌های تجاری :   

          ER= er. DD     

این رابطه نیز نشان دهنده کل ذخایر اضافی بانک ‌ها ( ER ) برابر با نرخ ذخیره ‌اضافی ضربدر و کل سپرده ‌های‌ دیداری مردم نزد بانک‌ های تجاری حال به ‌بررسی محاسبه پایه ‌پولی از جهت مصارف می‌ پردازیم . ) CU+RR+ER = همانطور که می دانیم چون و صورت کسر بزرگ‌ تر از یک خواهد بود پس همواره بیش از پایه ‌پولی عرضه‌ پول وجود خواهد داشت که مازاد عرضه ‌پولی بر اثر اعطای وام بانک ‌های ‌تجاری و ایجاد پول ‌اعتباری به ‌وجود می آید .


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.NikFun.Com & wWw.NikFace.com ::.


سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب وردپرس

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

فال و طالع بینی

فال حافظ

استخاره با قرآن

عکس کودکان ناز شما در پیکستان نیک فان دات کام

پیام های شما به عزیزانتان در پیامستان نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس دیزاین

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

دانلود انواع نرم افزار فارسی

بازی آنلاین