تبلیغات
پول و ارز - ابزار های سیاست ‌پولی بانك ‌مركزی

.

.


مدیر وبلاگ: زیور هلاکویی

نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

RSS
ابزار های سیاست ‌پولی بانك ‌مركزی
موضوع : نویسنده زیور هلاکویی تاریخ ارسال شنبه 10 اردیبهشت 1390 در ساعت 01:22 ق.ظ

ابزار های سیاست ‌پولی بانك ‌مركزی

برای اجرای سیاست‌ پولی توسط بانك ‌مركزی یه برای تغییر در عرضه ‌پول می ‌توان از سه ‌ابزار زیر استفاده كرد :

 1) عملیات بازار باز

2) نرخ ذخیره قانونی

 3) نرخ تنزیل مجدد هرگاه بانك‌ مركزی قصد اجرای سیاست‌ پولی انبساطی را با استفاده ‌از عملیات بازار باز را داشته باشد ، اقدام به خرید اوراق ‌قرضه ‌دولتی در بازا‌ر آزاد می‌ كند ، به همین ترتیب مطالبات بانك‌ مركزی از دولت افزایش یافته و منابع پایه ‌پولی افزایش می‌ یابد ، از سوی دیگر بانك ‌مركزی با انتشار اسكناس یا ایجاد ذخایر ‌اضافی برای بانك‌ های ‌تجاری مصارف پایه ‌پولی را افزایش می ‌دهد . اگر بانك ‌مركزی تصمیم به ‌اجرای سیاست‌ پولی انبساطی از طریق تغییر نرخ ذخیره قانونی را داشته باشد ، اقدام به ‌كاهش این نرخ می ‌كند . و بخش بیشتری از منابع بانك ‌های ‌تجاری آزاد می ‌شود و حجم ‌پول افزایش می ‌یابد . چنانچه بانك ‌مركزی سیاست‌ پولی انبساطی را با تغییر نرخ تنزیل انجام دهد ، اقدام به‌ كاهش این نرخ می ‌نماید . در ‌این ‌صورت بانك ‌های ‌تجاری از ذخایر ‌اضافی خود می ‌كاهند و همچنین بر استقراض خود از بانك ‌مركزی می ‌افزایند و شروع به گسترش وام و اعتبار به مشتریان خود كرده و به ‌این ترتیب به ‌افزایش حجم‌ پول كمك می‌ كنند . لازم به ‌ذكر است در بسیاری از كشور ها علاوه بر موارد فوق از ابزار های دیگری نیز برای كنترل حجم ‌پول استفاده می‌ كنند ، از انواع این ابزار ها می‌ توان به كنترل مستقیم ، وضع سقف برای رشد اعتبارات بانك ‌های ‌تجاری و خودداری از اعطای وام به ‌این بانك ‌ها ذكر كرد . به ‌عنوان مثال در كشورمان در طی سال ‌های بعد از انقلاب با تعیین سقف برای رشد اعتبارات بانك ‌های تجاری مانع از اعطای وام و اعتبار به بانك‌ های تجاری دلخواه شد .

تغییرات درون ‌زای عرضه ‌پول و كارایی سیاست‌ پولی و مالی

عرضه ‌پول تحت تاثیر عوامل مختلفی به ‌ویژه نرخ ‌بهره دچار تغییر می ‌شود ، با توجه به ‌این ‌كه ‌افزایش نرخ‌ بهره سبب كاهش ذخایر ‌اضافی بانك ‌ها و افزایش وام‌ دهی به‌ آن‌ ها و در نهایت موجب افزایش عرضه ‌پول می ‌شود ، می‌ توان عرضه ‌پول را به ‌صورت تابعی از نرخ ‌بهره و به ‌شكل زیر ارایه كرد :    

         Ms/P=f(r) ;  f ` > 0   

با پذیرفتن برون ‌زا بودن عرضه‌ پول یكی از نتایج مهم تبعیت عرضه‌ پول از نرخ ‌بهره ، كم شیب‌ تر شدن منحنی LM می‌ باشد و بدان معنی است كه در حالت برون ‌زا بودن عرضه ‌پول ، با افزایش درآمد تقاضای معاملاتی پول افزایش می ‌یابد در نتیجه برای حفظ تعادل بازار ‌پول و با توجه به ثابت بودن عرضه‌ پول لازم است نرخ ‌بهره ‌افزایش یابد تا بتواند سبب كاهش تقاضای ‌سفته ‌بازی پول شود . اما اگر عرضه‌ پول خود تابعی از نرخ ‌بهره باشد در صورت افزایش درآمد و افزایش تقاضای معاملاتی پول ، افزایش كمتری در نرخ ‌بهره برای حفظ تعادل بازار ‌پول لازم است ( به معنی كم شیب شدن منحنی LM است ) . دلیل آن ‌است كه با افزایش نرخ‌ بهره عرضه ‌پول افزایش یافته و لازم نیست كه تقاضای سفته ‌بازی پول كاهش زیادی داشته باشد . همین موضوع ، افزایش لازم در نرخ ‌بهره برای حفظ تعادل بازار پول بعد از افزایش درآمد ملی و افزایش تقاضای معاملاتی پول را كوچك ‌تر می ‌نماید كه به معنی كم شیب تر شدن منحنی LM  می ‌باشد .


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.NikFun.Com & wWw.NikFace.com ::.


سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب وردپرس

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

فال و طالع بینی

فال حافظ

استخاره با قرآن

عکس کودکان ناز شما در پیکستان نیک فان دات کام

پیام های شما به عزیزانتان در پیامستان نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس دیزاین

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

دانلود انواع نرم افزار فارسی

بازی آنلاین