تبلیغات
پول و ارز - پول

.

.


مدیر وبلاگ: زیور هلاکویی

نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

RSS
پول
موضوع : نویسنده زیور هلاکویی تاریخ ارسال شنبه 10 اردیبهشت 1390 در ساعت 01:24 ق.ظ

تعریف پول

عبارت ‌است‌ از آن چیزی که در داد و ستد و مبادله مورد قبول عموم افراد جامعه باشد و تعریف رایج آن به‌ صورت مقابل می باشد :   

                                                                               M1=CU+DD  

که در آن M حجم‌ پول ، CU اسکناس و مسکوکات در دست مردم و DD سپرده‌ های دیداری ( سپرده ‌های جاری که با صدور چک برای افراد قابل برداشت می باشد ) می‌ باشند . تعریف دیگری که برای پول ذکر می‌ شود ، تعریف گسترده پول یا حجم نقدینگی می باشد و به ‌صورت زیر تعریف می ‌شود :      

             M2=CU+DD+T=M1+T

که در آن T سپرده‌ های مدت دارو پس انداز ( شبه پول ) می باشد . تعریف دیگر نیز برای پول وجود ‌دارد ، ابزاری است كه برای خرید كالا ها و خدمات یا بازپرداخت بدهی‌ ها به كار می‌ رود . معمولاً سه وظیفه سنتی برای پول ذکر شده که عبارت ‌اند از : وسیله مبادله ، واحد شمارش یا سنجش و ذخیره‌ ارزش یا ثروت .

بانک مرکزی در کشور ها وظیه ‌انتشار اسکناس را به عهده دارد ، این بانک از ذخایر ارزی ( ذخایری از ارز های معتبر دنیا مانند دلار و پوند ) ، ذخایر طلا ، مطالبات از دولت و مطالبات ارز بانک ‌های تجاری به‌ عنوان پشتوانه ای برای انتشار اسکناس استفاده می کند . در مقابل ترازنامه بدهی بانک مرکزی ، همان اسکناس و مسکوکات در دست مردم ، ذخایر قانونی اضافی و احتیاطی بانک‌ های تجاری می باشند . بانک مرکزی بایستی به‌ ازای دارایی ‌های خود اسکناس منتشر کند ولی در برخی موارد مانند اعطای اعتبار و وام به بانک‌ های ‌تجاری به ‌جای انتشار اسکناس و تحویل آن به بانک‌ تجاری می ‌تواند به ‌صورت دفتری حساب آن بانک را بستانکار کند و به ‌آن حق اعطای وام به وام‌ گیرندگان خود را بدهد .

پول

 مسئله بزرگ زندگانی روزمره همه ماست و ما به ندرت به فکر ماهیت پول و معنای آن هستیم . می توانیم ادعا کنیم که پول هم ، مانند هر کالای اقتصادی دیگر به دو عامل زمان و مکان بستگی دارد . این ارتباط چنان است که از اولین روز های شکل گیری علم اقتصاد ، هرگز اتفاق نظری درباره تعریف پول وجود نداشته است .

در اقتصاد پیچیده امروز بدون تردید نمی توان پول را معادل اسکناس و مسکوک یا پول رایج دانست . این تعریف آنقدر محدود است که نمی تواند ویژگی های پول در عصر حاضر را بیان کند . اگر بگوییم پول همان چیزی است که دولت به این نام انتشار می دهد ، باز هم تعریف ناقصی از پول ارائه کرده ایم . وقتی بگوییم پول چیزی است که از آن برای خرید گوشت ، مرغ ، نان و سایر کالا ها استفاده می کنیم ، تعریف ما به قدری محدود می شود که نمی تواند کاربردی داشته باشد . بهتر است پول را با خدماتی که می تواند ارائه کند ، تعریف کنیم .

تعاریف پول در ایران

امروزه دو تعریف رسمی برای پول در ایران وجود دارد ، یکی از این تعاریف پول و دیگری نقدینگی بخش خصوصی است . در تعریف اول پول ، اسکناس و مسکوک در دست اشخاص شامل : اسکناس و مسکوک منتشر شده منهای اسکناس و مسکوک نزد بانک مرکزی و بانک های تجاری و بانک های تخصصی است .
به عبارتی پول برابر است با اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به علاوه سپرده های دیداری بخش خصوصی نزد بانک های تجاری و تخصصی .
نقدینگی بخش خصوصی عبارتست از پول به علاوه سپرده پس انداز و سپرده مدت دار بخش خصوصی نزد بانک های تجاری و تخصصی .


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.NikFun.Com & wWw.NikFace.com ::.


سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب وردپرس

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

فال و طالع بینی

فال حافظ

استخاره با قرآن

عکس کودکان ناز شما در پیکستان نیک فان دات کام

پیام های شما به عزیزانتان در پیامستان نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس دیزاین

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

دانلود انواع نرم افزار فارسی

بازی آنلاین