تبلیغات
پول و ارز - نرخ چند گانه ارز

.

.


مدیر وبلاگ: زیور هلاکویی

نویسندگان :

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

RSS
نرخ چند گانه ارز
موضوع : نویسنده زیور هلاکویی تاریخ ارسال شنبه 10 اردیبهشت 1390 در ساعت 12:56 ق.ظ
نرخ چند گانه ارز

وجود دو یا چند نرخ برای ارزها به هنگام عرضه ناکافی آن، با هدف تخصیص بهینه ارز موجود به مصارف گوناگون نرخ چند گانه ارز نامیده می شود. علاوه بر این برای جلوگیری از خروج بی رویه ارز نیز از این نظام ارزی استفاده می شود. در این نظام، دولت به دلیل کمبود درآمدهای ارزی خود مستقیماً در بازار ارز دخالت می ورزد و با هدف پیشبرد اهداف سیاست های اولویت اقتصادی و سیاسی خود دست به تعیین همزمان چند نرخ برای ارزها می زند. در چنین نظامی، مصارف ضروری ( مانند ورود کالاهای سرمایه ای و واسطه ای، هزینه تحصیل دانشجویان و درمان بیماران ) مشمول نرخ های ارزانتر می شود و مصارف غیرضروری ( همچون کالاهای تجملی وارداتی و مسافرت های تفریحی به خارج ) مشمول نرخ های گرانتر خواهد بود.

در ایران، طی دو دهه 1320 و 1330 خورشیدی این نظام از طریق گواهی نامه ارزی اجرا می شد. و بار دیگر نیز بانک مرکزی ایران از سال 1358 بدواً نظام دو نرخی ارز را به کار گرفت و سپس با اعلام سه نرخ رسمی ، غیر رسمی و اعلام شده ارز را به کنترل بیشتر خود درآورد.

نرخ رسمی ارز

به نرخ ثابت و رسمی ارز بر حسب طلا و دلار ایالات متحده آمریکا که به صندوق بین الملل پول اعلام می شود نرخ رسمی ارز گفته می شود.

نرخ شناور ارز

هرگاه ارزش پول کشورها تحت تاثیر نیروهای بازاربین المللی نسبت به یکدیگر نوسان کنند، نرخ برابری را شناور نامند.

تولید کردن پول هم اخلاق می خواهد در این شرایطی که رابرت زولیک، رییس بانک جهانی، دعوت به بازگشت به نظام پایه طلا برای پول می کند، بررسی اینکه آیا نظام جهانی مدرن می تواند پول سالم و یک سیستم مالی صادقانه را فراهم کند یا نه ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل فراگیری جوانب تولید خصوصی پول در گذشته و چگونگی انتقال تدریجی آن به حالت مدرن فعلی برای ما حیاتی به نظر می رسد.

برای کسب چنین دانشی کتاب های زیادی برای کمک به ما وجود دارند که از این آثار ارزشمند می توان به «رفتار انسان: پول، اعتبار بانکی و چرخه های اقتصادی» و از همه مهم تر «نظریه پول و اعتبار» اشاره کرد.

با این حال به عنوان کسی که بعد از تجربه ناگوار خواندن کتاب سرمایه مارکس از کتاب هایی که قطرشان از شصتم بیشتر باشد فراریم، فکر می کنم دو کتاب به مراتب آسان تر وجود دارد که می تواند ما را برای رویارویی با آن دو هیولای سنگین وزن بالا آماده کند. این کتاب ها عبارتند از «دولت با پول ما چه کرد؟» و «اسرار بانکداری» که هر دو هم نوشته «مورای روتبارد» هستند.

اما باز هم هر دوی این کتاب ها یک راست می روند سر اصل دعوا و خواندن بدون پشتوانه آنها مثل این است که در ردیف اول مسابقات بوکس سنگین وزن جهان نشسته باشید بدون اینکه از تمرینات و شرایطی که قبل از ازسرگیری مبارزه اتفاق افتاده، مطلع باشید. کتاب «اخلاق تولید پول» نوشته Jörg Guido Hülsmann، کتابی بسیار مناسب برای پر کردن این شکاف اطلاعاتی است.

کتاب به سه بخش خوش نوشت اصلی تقسیم شده است که عبارتند از: «تولید طبیعی پول»، «تورم» و «نظم پولی و نظام پولی

این سه بخش هر چیزی که شما فکرش را بکنید در بر می گیرد، از ابداع پول فلزی گرفته تا اجلاس برتون وودز و بعد از آن ایجاد یورو. با این حال قلب کتاب، مربوط می شود به چهار فصل از بخش دوم کتاب، یعنی تورم. با وجود برخی مشکلاتی که در عنوان این فصل ها از نظر دیکته ای وجود دارد، محتوای آنها بسیار خوب است. «کلاهبرداری از راه های های قانونی»، «انحصارات قانونی»، «قوانین پول رایج» و «امتناع از پرداخت از راه های قانونی» نام این چهار فصل هستند.

زمانی که شما سازمان برگزیده ای باشید که خود را «دولت» نامیده، در یک قلمروی خاص صاحب انحصار قانون هستید و این همان قدرتی است که با استفاده از آن شما می توانید نظم طبیعی اموال خصوصی را کاملا به هم زده و در هم بشکنید که در نتیجه باعث ناتوان سازی همه افرادی می شود که در محدوده آن قانون شما قرار می گیرند. این موضوع حتی به این اندیشه مضحک می انجامد که هر قرضی که این سازمان برگزیده بالا بیاورد به نوعی بدهی ملت تحت کنترل آن دولت است. در حالی که هیچ کس از آنها نظرشان را نپرسیده که آیا این سازمان برگزیده بهتر است این وام را بگیرد یا نه و در صورتی که همه منفعت ناشی از خرج آن وام هم مستقیما به جیب همان دولت برگزیده می رود....
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.NikFun.Com & wWw.NikFace.com ::.


سرگرمی و تفریحی نیک فان دات کام

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب وردپرس

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

فال و طالع بینی

فال حافظ

استخاره با قرآن

عکس کودکان ناز شما در پیکستان نیک فان دات کام

پیام های شما به عزیزانتان در پیامستان نیک فان دات کام

گروه اینترنتی اطلس

نیک فیس دیزاین

طراحی سایت

طراحی بنر و هدر

طراحی قالب وردپرس

دانلود انواع نرم افزار فارسی

بازی آنلاین